Ventrilo nebo TeamSpeak

Ventrilo a nebo TeamSpeak?
To je otázka asi mnoha lidí.
Pojďme se podívat na rozdíly mezi těmito programy.

Ventrilo, TeamSpeak? Co to je?
Tyto dva programy se používají pro hlasovou komunikaci ve hře a to ne jen v Counter-Strike ale třaba i pro MMORPG jakými jsou L2 (Lineage 2), nebo WoW (World of Warcraft).
Ke komunikaci je nutnost mít mikrofón. Nejlépe je vlastnit sluchátka s mikrofónem. Pokud totiž budeme mít mikrofón a zvuk na repro, tak nejspíš budeme ostatní rušit, protože od nás uslyší zvuky z naší hry. Provoz těchto programů je nenáročný.

 

Instalace Ventrila 2.1.4
Podrobný návod  na instalaci programu Ventrilo 2.1.4.
Nastavení Ventrila 2.1.4
Podrobný návod na nastavení programu Ventrilo 2.1.4.
Ovládání Ventrila 2.1.4
Popis možností v programu Ventrilo 2.1.4.
Instalace Ventrilo serveru
Podrobný návod na instalaci serveru pro komunikační program Ventrilo 2.1.4.
Nastavení Ventrilo serveru
Podrobný návod na nastavení serveru pro komunikační program Ventrilo 2.1.4.

 

Instalace TeamSpeak 3
Podrobný návod na isntalaci programu TeamSpeak 3.
Nastavení zvuku TeamSpeaku
Jak nastavit zvuk v programu TeamSpeak 3.

 

Jaké verze se používají?
TeamSpeak a Ventrilo mají různé verze ale nenechejte se zmást. Zatím co u TeamSpeaku se tak nějak udržuje v používání aktuálně nejnovější verze, tak u Ventrila nikoliv.
Verze spolu nejsou ani komaptibilní. Znamená to tedy, že na Ventrilo nebo TeamSpeak server, který je určený pro nižší verzi se nepřipojíte s vyšší verzí klienta.
U TeamSpeaku se dá použít jak 32bit verze, tak 64bit. Ventrilo je starší, tak že tam jde jen 32bit ale nijak tyto rozdíly nezasahují do funkčnosti a chodu.

Ventrilo se tedy používá ve verzi 2.1.4 a TeamSpeak momentálně ve verzi 3.

Musím mít dobré připojení?
Jak Ventrilo, tak TeamSpeak podporuje nastavení zvukových kodeků a tak je možno se přizpůsobit rychlosti internetu. Pokud máte pomalý internet, zvolíte server, nebo místnost na serveru, který má slabší kodek. Kvalita hlasů sice nebude tak čistá ale lepší jak nic. Naopak pokud budeme mít kvalitní připojení, tak si můžeme vybrat nějaký z lepších kodeků.
Prakticky tyto programy fungují jako například program Skype. Rozdíl ale mezi nimi je takový, že skype přenáší data pořád. Ať mluvíte nebo nemluvíte (alespoň starší skype takto fungovali). Ani Ventrilo a ani TeamSpeak toto nedělají. To je veliká výhoda, protože někdo má třeba opravdu špatné připojení a tak se snaží mluvit co nejméně aby nezatěžoval tolik přenos dat.

Jak je to s lagy?
V dnešní době se s lagy na Ventrilu nebo TeamSpeaku setkáte zřídka kdy ale ne všichni mají stabilní připojení.
Lagy jsou ale mezi Ventrilem a TeamSpeakem rozdílné.

Pokud dostanete lag na Ventrile, tak ten to vyřeší tak, že to co někdo řekne, tak vy uslyšíte opožděně. Sice je milé, že se zpráva, kterou nám někdo chce sdělit nevytratí ale v situaci, kdy nám někdo řekne nějakou určitou informaci o nepříteli a my jí slyšíme až třeba za 20 sekund a v domnění, že máme čerstvé informace, někde vyběhneme a ejhle. On nás sundal někdo, kdo tu vůbec neměl co dělat.
Není to tedy zrovna dobrá vlastnost tohoto programu.

Naopak pokud dostaneme lag na TeamSpeaku, tak prostě se zpráva vytratí a nebo bude na hlase slyšet, že se seká. Nestane se nám tedy, že by jsme byly překvapeni. Pokud někdo prostě dostane lag nebo laguje, tak máme možnost se o tom hned dozvědět. To je oproti Ventrilu velká výhoda.

Který si mám tedy nainstalovat?
Přes výše uvedené výhody a nevýhody jsou oba programy pořád oblíbené. Těžko říct, který víc. Je to spíše o tom, kdo jak dlouho hraje.
Za mé doby kdo používal TeamSpeak, tak byl noob. Dnes už je to jedno. Řekl by jsem, že starší hráči se ze zvyku uchylují k holdování Ventrilu a novější hráči, to nějak neřeší zase.

 

Ventrilo Windows 7 lagy
Článek, který pojednává asi o největším problému, který se vyskytuje při spojení programu Ventrilo a operačního systému Microsoft Windows 7.

 

Doufám, že tento článek Vám pomůže při rozhodování a pomůže Vám předejít možným problémům s kompatibilitou.

 

Příště se můžete těšit na návod pro nastavení TeamSpeak 3.

Komentáře: 5 014 “Ventrilo nebo TeamSpeak”