Rozhovor s hráčem Josef “MadCat” Vojtek

Připravil jsem pro vás čtenáře zajímavý rozhovor s hráčem MadCat – Josefem Vojtkem z českeho klanu CZ klan, který patřil ve své době ke špičce České Counter-Strike 1.6 scény. Rozhovor trval celé odpoledne a tady vám přináším jeho výsledek. Přeji vám hezké čtení.

 


Armitage (cs-blog): Ahoj MadCate. Jsem rád, že jsi si udělal čas na malý rozhovor se mnou.
Mnozí tě jistě znají z dob tvých nesporných úspěchů ale pro ty, kdo by nevěděl.
Mohl by jsi se krátce představit našim čtenářům?

MadCat: Ahoj, mohl. Jmenuji se Josef Vojtek, je mi třiadvacet let, a Counter-Strike jsem pod přezdívkou MadCat začal hrát zhruba v době, kdy vyšla verze 1.4. Později, v roce 2005, jsme se s klanem Without Identity poprvé dostali na Invex Cup v Brně. Od té doby jsem se s různými týmy, s většími či menšími úspěchy, zúčastnil snad všech významnějších turnajů v ČR.

 

 

Armitage (cs-blog): To je výborné. Myslím, že Česká scéna, může být právem hrdá na takového hráče a i když je Counter-Strike spíše uzavřená komunita, tak je to jistě sen asi každého, kdo Counter-Strike hraje a bere ho vážně. Mohl by jsi nám teď popsat, jak vznikl tvůj nick MadCat a jaké vlastně byly tvé začátky a vzestup v tvé kariéře zabijáckého MadCata?

MadCat: Přezdívku jsem si vzal ze hry MechCommander. Je to jméno jednoho z robotů. Líbila se mi, žádný příběh za tím není.
O CS jsem se doslech od kamaráda. Ze začátku jsem hrál doma proti POD botům, později s několika lidmi na lanu. Časem jsem se dostal k internetu a s kamarády jsme založili klan. Přihlásili jsme se do AMD ligy a postupně se vypracovávali. Každý měsíc jsme jezdili na mezihernové turnaje a sbírali zkušenosti. Asi by se toho dalo říci dost, ale nikoho by to nezajímalo.
Zkráceně tedy – hrál jsem s několika lidmi tak dlouho, až jsme byli schopni si vyšlápnout na nejlepší týmy české a slovenské scény. Vedlejší produkt toho byl, že jsme se dostali pod klan, který nám nabídl kvalitní zázemí.

 

 

Armitage (cs-blog): Tak to se vám opravdu povedlo a není tajemstvím, že dostat se do tehdejší AMD ligy už samo o sobě byla celkem prestiž. Mohl by jsi jen v krátkosti popsat proti jakým významným klanům jste tenkrát hráli a jaké to tenkrát vlastně bylo? Myslím turnaje a vztahy mezi klany mimo hru. Rád by jsem čtenářům přiblížil tehdejší komunitu aby si mohli udělat obrázek o rozdílu, pokud nějaký je.

MadCat: AMD ligy byly 4 a každý půl rok se hrálo play-off o postup do ligy vyšší, respektive baráž o sestup. Klan si musel cestu do vyšší ligy vydobít a klanům, které se dlouhodobě držely ve vyšších ligách náležela úcta.
Dostat se do třetí ligy pro mě byl pocit, jako když vás starší brácha (ten, který už může pít alkohol) nechá, abyste šli ven s jeho partou.
Celá liga skutečně byla o prestiži, ale důležité bylo, že ji uznávali hráči. Nepřipadá mi, že by dneska někdo obdivoval někoho za to, že je lepší. Zdá se, že dneska je třeba každého lepšího hráče patřičně vyfuckovat, protože má jistojistě cheaty.
Nemůžu samozřejmě mluvit za hráče obecně. Ale třeba mentalita lidí, se kterými jsem začínal hrát, byla jiná. Měli jsme lepší klany a hráče v úctě. Nikdo nenadával soupeři za to, že byl lepší, nebo za to, že hrál pomalu. Při TG se hrálo plných 30 kol, aby si oba týmy mohly procvičit obě strany a vyzkoušet své taktiky.
Nemá asi smysl se rozepisovat o tom, jaké to bylo hrát proti významným klanům, protože je to jenom o pocitech. My měli radost, že si můžeme zahrát proti špičce. Oni nám vždycky dali patřičný výprask a pak byli pryč, nedotknutelní. Hráči z vyšší ligy.
Vztahy mezi klany mimo hru nedokážu posoudit. Ale na turnajích je vždycky dobrá atmosféra.
Rád jsem nakukoval přes ramena hráčům ze SkyRiders, když jsme hráli meziherňák ze stejné herny. Měl jsem radost, když se mě po LAN-finále AMD ligy zeptal efron, jestli bych si nechtěl zahrát za českou reprezentaci na ESL. Potěšilo mě, když nám FU.sk koupili pivo, potom co nás zničili na Invexu a bylo fajn vidět, že s každým dalším odehraným turnajem v týmu lépe komunikujeme a víc nám to klape.

 

 

Armitage (cs-blog): Tomu věřím. Muselo to být určitě skvělé. Působil na tebe někdy fakt toho, že v České republice je těžké nebo zcela nemožné se s Counter-Strike prosadit ve světě? Jistě by některé čtenáře zajímalo, proč tomu tak je.

MadCat: Vždycky je to o kvalitě hráčů, týmů a konkurence. V České republice nejsou týmy, které dosahují kvalit svých evropských protějšků. Když se najdou týmy, které budou hrát hodně a proti dobrým (zahraničním) soupeřům, budou jim schopni konkurovat. Dobrý tým se neurodí za večer. Chce to prostě hrát proti lepším, učit se od nich, a eliminovat vlastní chyby.
V některých zemích mají špičkové týmy. Někteří hráči mají možnost hrát s nimi a proti nim, a učit se od nich, vyrovnávat se jim a proti těm druhým zase hrají jiní. Jejich um se tak udržuje na vysoké úrovni. Herní úroveň průměrného hráče je tak výš než u nás.
U nás není tolik dobrých týmů, a ani ty nejlepší v Čechách nemají možnost hrát proti dobrým zahraničním soupeřům, protože přes internet je z mnoha důvodů těžké proti takovým týmům hrát. A tak si tu hrajeme mezi sebou a nemáme dobrou šanci se zlepšit “sami ze sebe”. Je to tak ve všech hrách, nejen v těch počítačových. Co je v USA průměrný baseballový tým se nedá srovnávat s tím, co je průměrný baseballový tým u nás.

 

 

Armitage (cs-blog): Určitě je to škoda ale zase jsme alespoň dobří v hokeji. Jakožto zkušený hráč. Měl by jsi nějakou dobrou radu pro začínající hráče? Jak se zlepšovat nebo na co se zaměřit?

MadCat: Je třeba všímat si svých chyb a nedostatků a pracovat na nich. Pomůže dívat se na dema lepších hráčů a učit se od nich. Člověk tak může vykoukat, jak se správně pohybovat na mapách, které pozice jsou dobré, kdy a kam házet granáty a podobně. Občas je samozřejmě také třeba cvičit aim. Dobrý hráč se nesmí soustředit jenom na tyto bezprostřední záležitosti. Hrát sám na sebe je k ničemu. Měl by si všímat radaru – sledovat, kde jsou jeho spoluhráči a jak se jim daří. Musí s nimi komunikovat, musí číst hru – vědět, kdy jim jít na pomoc a kdy zůstat na místě, měl by tušit, co zrovna dělá soupeř.
Jak vidno, ve hře je mnohem víc aspektů, než jenom běhat a střílet. První krok je si všechny uvědomit, povznést se nad hru, přemýšlet nad svými nedostatky – a nad tím, jak je odstranit a samozřejmě hrát s lepšími a proti lepším hráčům a učit se od nich.

A pro clan leadery: Bavte se s hráči. Sejděte se jako tým na ventrilu (teamspeaku, mumblu apod.), přemýšlejte o taktikách, snažte se vyřešit, proč se nedaří dobít nebo ubránit některá bomboviště. Je dobré si po důležitém matchi v klidu říci, co se nevydařilo a jak to zlepšit. Counter-Strike je týmová hra, a tak se musíte zlepšovat jako tým. Když se hráči spolu nedokážou dohodnout mimo hru ani na základních věcech, nemůžou čekat, že tým bude vyhrávat. Důležité je tým držet, ne potápět, když na někoho budete křičet, že vám zkazil kolo, nijak mu tím nepomůžete.

 

 

Armitage (cs-blog): Myslím, že tyto rady ocení spousta hráčů. Přemýšlel jsi někdy o tom, že by jsi se vrátil znovu na Counter-Strike scénu?

MadCat: Ano, rád bych hrál ale chtěl bych spoluhráče, kteří poctivě trénují, kteří se nenechají rozhodit prohrou, kteří jsou schopní se poučit z vlastních chyb a kterým nechybí motivace se zlepšovat. Chtěl bych, aby měli vlastní invenci, a aby byli spolehliví.

 

 

Armitage (cs-blog):
Měl jsi nějaký vzor nebo idol z Counter-Strike? Jestli ano, tak co se ti na něm líbilo?

MadCat: Ano, když jsem začínal, můj oblíbený hráč byl fisker z Schroet Kommanda (dnes SK-Gaming). Měl jsem všechna jeho POV dema a v zásadě kopíroval všechno, co v nich dělal. Hodně jsem se tak naučil.

 

 

Armitage (cs-blog): Jak se na tvou hráčskou kariéru dávali rodiče a okolí?

MadCat: Nikdo mi ve hraní nebránil. Pár kamarádů mi snad fandilo.

 

 

Armitage (cs-blog): Hraješ ještě teď Counter-Strike a jestli ano, tak jaký máš z dnešní herní komunity pocit?

MadCat: Hraju pasivně. Rád si zahraju mix, ale nehraju v žádném klanu, v žádné lize. Komunitu nemůžu soudit, protože neznám jednotlivé hráče, ani současné týmy. Často si ale říkám, že začínající hráči se neumí chovat.

 

 

Armitage (cs-blog): Myslím, že nebudeš jediný, kdo si tohle myslí.
Mezi námi hráči máš jistě mnoho fandů a jistě jich nespočet vzpomíná do dnes. Mohl by jsi vyjmenovat takové ty lepší klany ve kterých jsi hrál?

MadCat: To by mě vážně zajímalo, jestli nějaké fandy mám . Hádám, že nejvíc lidí mě bude znát z CZ klanu. Byly to dobré časy. Hrál jsem tam se stejnými lidmi jako ve straších klanech, ale jména těch klanů by něco říkaly asi málokomu. Na několika turnajích jsem hrál s nEophyte a Skyriders.

 

 

Armitage (cs-blog): Tak to je jistě skvělý úspěch, který si mnoho hráčů může jen přát.
Já ti moc děkuji za tvůj čas, který jsi mi věnoval. Bylo to opravdu vyčerpávající. Chtěl by jsi na závěr někoho pozdravit a nebo něco vzkázat našim čtenářům?

MadCat: Dřív bych poděkoval klanu a sponzorům, a pozdravil hráče, kteří se mnou začínali. Teď může poděkovat jenom tobě, že jsi se mnou ztrácel čas .

 

 

Armitage (cs-blog): Já ti také moc děkuji a čas jsem s tebou rozhodně neztrácel. Jistě jsi vynaložil veškeré své úsilí aby jsi to někam dotáhl a to je obdivuhodné. Spousty lidí jen mluví a nic nedělají. Můžeš být na sebe právem hrdý, že k ním nepatříš.

Komentáře: 5 767 “Rozhovor s hráčem Josef “MadCat” Vojtek”