Counter-Strike – Co to je?

Counter-strike, nebo také CS je počítačová střílečka z pohledu první osoby. Těmto hrám se také říká FPS a nemá to nic společného s FPS ve hře. Je to zkratka pro slova First-Person Shooter.

Tato hr se stala nejúspěšnější herní modifikací. Bylo prodáno přes 9 miliónů kusů po celém světě.

Counter-Strike vznikl jako jedna z modifikací pro hru Half-Life od společnosti Valve Corporation.

Základní princip spočívá v boji dvou týmů – Counter-Terrorist (protiteroristická jednotka) a Terrorist (teroristé). Na výběr je několik typů map (zde najdete různé mapy ke stažení). Nejhranější jsou mapy typu de_, kde jde o pokládání a zneškodňování bomby.

Hráči na každém konci kola získávají podle osobního a týmového výkonu peníze, které využívají k nákupu zbraní a výbavy.

Koho zajímají zbraně, které v Counter-Strike jsou, tak Vám doporučuji si prohlídnout sekci Zbraně a výbava.

Na odměňovací systém se zase můžete podívat v sekci peníze v CS.

 

Jak je to s progamingem ptáte se?

Na vzniku programingu, profesionálnímu hraní počítačových her, má lví podíl právě Counter-Strike. Programing zde byl i dříve, ale teprve Counter-Strike mu postavila solidní základy, jež pozvedly tento sport ze zábavy mladých počítačových fanatiků na profesionální úroveň.

Co odlišuje Counter-Strike od ostatních her je především důraz na multiplayerovou akci. Counter-Strike samo o sobě nemá žádný mód pro jednoho hráče. Vyjma hry s boty. Díky tomu se začaly skupiny lidí sdružovat do klanů a hrály mezi sebou. Člena kalnu poznáte jednoduše, před svou přezdívkou nebo za ní má takzvaný clantág (zkratka jména klanu).

S nástupem rychlého internetu se rozjely také první online ligy a turnaje.
Dnes už je většina z nich na vysoké úrovni, kdy vítězové těchto lig a turnajů vyhrávají peněžité částky a progamingové vybavení, jako třeba speciální podložky pod myši (Everglide, Steelpad), myši samotné (Razer, Logitech), sluchátka (Sennheiser, koss) a podobně.

 

Historie a vývoj Counter-Strike:

Beta 2 – Přidala tlumič na USP a M4A1, objevilo se také AK-47, SIG 552 Commando a Desert Eagle. Úpravou prošlo noční vidění.
Beta 3 – Přidala nůž, helmu a P90.
Beta 4 – Obsahuje nový typ hry: de_. Položit bombu jste mohli na nových mapách de_nuke, de_dust a de_prodigy. Nové zbraně P228 a Steyr Scout, do vybavení přibyl HE granát. Beta 4.1 navíc přináší model SAS, na druhou stranu vyvolává negativní pocity.
Beta 5 – Přinesla dobré i špatné. Vetšinou se na ní podílelo Barking Dog Studios, které stojí za Homeworldem. Psaní do konzole mohlo shodit server. Obsahovala spoustu chyb. Herně se ale prakticky nezměnila. Beta 5 přišla s mnoha skvělými vylepšeními a novou zbraní, brokovnicí M1014.
Beta 6 – Byla mezník v historii Counter-Strike. V pozadí nových zbraní MAC-10 a AUG, modelů hráčů arctic avengers a GIGN, a upravením MP5, obsahuje beta 6 dva nové herní typy: es_, kde museli teroristé utéct do vyznačené oblasti (v beta 6 pouze jedna mapa) a as_, kde Counter-Terrorist musí chránit VIP a pomoct mu dopravit se na určité místo. Mimo to beta 6 obsahuje levoruké i pravoruké modely. Objevují se první cheateři (To jsme štěstím bez sebe).
Beta 6.5 – Přinesla upravený netcode, předělané modely zbraní USP, M3, SG-552, a M4A1, nový model postavy Guerilla Warfare pro Terrorist stranu a další změny.
Beta 6.6 – Vylepšení ochrany proti cheaterům.
Beta 7 – Nové mapy, hrané dodnes, jako např. cs_office, de_vegas, dále pak druhá mapa pro útěk as_highrise, cs_arabstreets a de_foption. Nuž dostal sekundární funkci, objevil se plně funkční VGUI, přidán byl nový model postavy Seal Team 6 pro stranu Counter-Terrorist. Významně se také změnily animace modelů. As_ mapy byly upraveny, VIP je vybaven pistolí USP. Byly opraveny pohledy kamery. Novinkou je možnost řídit vozidlo, k čemuž sloužila testovací mapa de_jeepathon2000.
Beta 7.1 – Opravila chyby na mapách de_vegas, de_train a cs_arabstreets. Dále pak upravila přesnost při střelbě dávkou (burst fire). Opravený byl kód pro řízení aut. Také hráči mají konečně správnou velikost, opravený zaměřovač a pro labužníky je zde nová ikonka pro Head Shot (Střela do hlavy). Samozřejmostí je opravení malých chyb a přidání nových nastavitelných parametrů (cvarů) pro server.

 

Verze 1.1 – Při výskoku se více znepřesnila střelba. Přidány nové cvary jako například mp_roundtime (nastavení délky kola), allow_spectators (povolení diváků na serveru). Objevují se nové mapy cs_thunder, de_inferno, cs_office.
Verze 1.3 – Je mnohými považována za nejlepší verzi Counter-Strike. Na tuto verzu existují i dnes funkční servery. Mimo jiné cvar mp_startmoney (množství peněz na začátku hry).
Verze 1.4 – Hráč musí stát na místě, když pokládá bombu a také nemůže střílet ani se pohybovat, když bombu zneškodňuje. Již také není v zoomu vidět hlaveň odstřelovačské pušky, teroristi nemůžou brát rukojmí, upravená je také přesnost zbraní při skákání. Obsahuje novou anti-cheat ochranu.
Verze 1.5 – Nová mapa de_piranesi, nová mapa de_dust2. Zbraň Scout přišla o svou dokonalou výhodu – Přesnost při chůzi. Od nové verze není již Scout tak zábavný a používaný labužníky.
Verze 1.6 – Přináší prodlevu při zoomování. Upravené verze map de_aztec, de_piranesi a de_inferno. Nové zbraně FAMAS a Galil. Do hry je přidán také taktický štít. Hra dostala líbivější grafiku. Ze všech verzí je na tuto nejvíce módů. Také v této verzi jsou změněny názvy některých zbraní, protože se vyskytli problémy s licencí.

 

Mapy:

de_ – (Demolition) teroristé mají za úkol v určeném časovém limitu položit bombu na jedno ze dvou míst na mapě a dokázat odrazit útok, dokud nevybuchne. Counter-Terrorist se jim v tom snaží zabránit, případně musí položenou bombu zneškodnit. Nejznámější de_ mapy jsou: de_inferno, de_dust2, de_nuke, de_train, de_tuscan, de_cbble, de_prodigy a de_aztec.
cs_ – (Counter-Strike, Hostage Rescue) counter-Terrorist mají za úkol v určeném časovém limitu odvést do základny rukojmí, které hlídají Teroristé ve své základně. Známé mapy cs_ mapy jsou: cs_assault, cs_office, cs_italy.
as_ – (Assassination/VIP) jeden z Counter-Terrorist je VIP osoba a začíná pouze s pistolí USP a 200% vestou. Cílem hry je dopravit VIP osobu na určené místo hlídané teroristy. Dnes už existuje pouze mapa as_oilrig.
es_ – (Escape) teroristé mají za úkol hromadný přesun z bodu A do bodu B, Counter-Terrorist se jim v tom snaží zabránit. Stejně jako u as_ se koncepce neosvědčila a už se dnes prakticky nehraje.
fy_ – (Fight yard) mapy ve kterých se zpravidla nenakupuje, protože zbraně leží na zemi. Cílem zde je eliminovat druhou stranu. Asi nejznámější z fy_ map je fy_snow a fy_iceworld.
aim_ – (Aim map) malé mapy, určené především k trénování míření. Na některých mapách opět zbraně leží na zemi. Nejznámější je asi mapa aim_map. Opět zde je cílem eliminovat druhou stranu. U těchto map většinou není freeze time (vyhrazený čas pro nakoupení zbraní na začátku každého kola).
awp_ – (Awp) – jedná se o to samé jako na aim_ mapách ale zde je k dispozici jen zbraň AWP. Asi nejznámější mapou je awp_map.
scout_ – (Scout) stejné jako u předchozích aim_ a awp_ s tím rozdílem, že zde je k dispozici pouze puška Scout.
ka_ – (Knife arena) cil hry je opět eliminovat nepřítele ale jen pomocí nože.
he_ – (HE map) zde se zase hráči snaží eliminovat nepřítele pomocí HE granátů.
zm_ – mapy vytvořené speciálně pro zombie módy.
ze_ – (Zombie escape) Counter-Terrorist mají za úkol utéct před zombie. Na výběr jsou na začátku většinou tři cesty. Většinou je zde i zakázán výběr classů.
kz_ – (Kreedz) zde je úkol prostý. V co nejkratším čase vyskákat po překážkách do cíle.
surf_ – (Surf map) jak už název napovídá. Jedná se o mapy, kde se hráč do cíle musí dostat pomocí „surfování“ po překážkách.
Deathrun_ – podobné jako kz_ mapy s tím rozdílem, že je vždy jeden terorista, který má možnost ovládat pasti na mapě a snaží se tak znemožnit protiháčům dojít do cíle. Protihráči mají za úkol proskákat mapu plnou překážek a pastí a dostat se tak k teroristovy a zabít ho.

Při hraní se často používá hlasová komunikace mezi hráči. Můžete si přečíst článek Ventrilo nebo TeamSpeak a nebo sluch a komunikace v CS.
V turnajových mapách také můžete slyšet různé názvy míst jako například: banán, boční, schody a podobně.
Na obrázky nejhranějších turnajových map a názvy míst v nich se můžete podívat v článku: Názvy míst v mapách.

 

Jak je vidět, tak Counter-Strike urazil obrovský kus cesty a v dnešní době si této hry už lidi moc neváží. Začíná se vytrácet její smysl a hra se spíše stává bratříčkem Unreal Tournamentu nebo quake 3 arena. Je to hlavně spůsobeno dnešní generací hráčů. Čím více nadávek tím lépe. Nesportovní chování na denním pořádku. Nikdo už u toho skoro nepřemýšlí a všiml jsem si i trendu, který je takový, že „Já chci…“ ale pak se čeká až to příjde samo. Né jen v Counter-Strike ale i v osobním životě se člověk musí snažit a vynaložit nějaké úsilí aby dosáhl toho, čeho chce. Samo se to nenarodí a spousta lidí něco chce ale nic proto nedělá. Je mi dnešní doby docela líto, protože to není jen o hrách ale o společnosti celkově.

 

Závěrem by jsem zde rád publikoval jeden krásný a stručný popis smyslu této hry, který spoustě lidem uniká. Lépe by jsem to asi neřekl.

Většina lidí (převážně nehráči) si myslí, že v Counter-strike 1.6 jde pouze o běhání stále dokola a střílení do všeho, co se pohybuje (pro někoho to samozřejmě může být skutečně tak). Jiní ale na druhou stranu tvrdí, že pokud se dostanete na jistou úroveň, zjistíte že je to jiné. Člověk, který hraje, si musí pamatovat mapy, cesty, vlastnosti zbraní a mnoho dalšího a po čase se musí naučit uvažovat jako nepřítel, a předvídat jeho kroky. Nakonec se ani tolik nevěnuje hraní, jako spíš přemýšlení nad nastávající situací.

 

tento článek jsem napsal za pomocí zdroje: wikipedia.

Komentáře: 54 “Counter-Strike – Co to je?”

Přidat komentář

pole označená (*) jsou povinná.

Facebook
Vyhledávání
PřihlášeníNejnovější komentáře
Kalendář
Listopad 2020
P Ú S Č P S N
« Čvc    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
St - 25. listopadu 2020
  • Zítra bude mít svátek:
    Artur

Přihlásit se
Copyright ©2020 Webperfection.net. All Rights Reserved.